Ucraina acordă scutire temporară de viză pentru turiştii veniți din China comunistă

RomaniaInfo se confruntă cu cenzura pe unele rețele de socializare. Pentru a rămâne în contact cu noi și a ne putea urmări necenzurat, ne găsiți aici:

romaniainfo.ro / romaniainfo.com / MeWe / Gab / Clouthub / VKontakte / GabTV / Rumble


Preşedintele ucrainean Volodimir Zelenski a semnat un decret ce acordă scutire temporară de viză pentru turiştii din China, a anunţat biroul său de presă, transmite miercuri Reuters, potrivit AGERPRES.

Potrivit decretului, cetăţenii chinezi vor putea rămâne fără viză în Ucraina timp de 30 de zile în intervalul 1 aprilie – 30 septembrie.

Decizia a fost luată ‘cu scopul de a dezvolta relaţiile de prietenie dintre Ucraina şi China, precum şi de a întări cooperarea bilaterală în domeniul turismului’, se spune în comunicatul emis marţi.

China a devenit cel mai mare partener comercial al Ucrainei de când relaţiile Kievului cu Moscova s-au prăbuşit în urma anexării peninsulei Crimeea de către Rusia în 2014 şi a conflictului cu separatiştii proruşi din Donbas, potrivit Știri pe surse.

Pe același subiect

Join the Discussion

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top